NIEBIESKIE PSY Pat Guzik, Tomasz Armada 7 VI 2019 – 13 VII 2019 Gdańska Galeria Miejska KURATORKA Gabriela Warzycka-Tutak
Raj jest wyspą, piekło też.
Istnieje wiele wysp tak bardzo oddalonych od kraju macierzystego, że trudno umieścić je na jego mapach. Najczęściej są one pomijane; czasem jednak sadza się je w kartograficznej oślej ławce: ciasnej ramce, zepchniętej na sam brzeg, z własną skalą, ale bez informacji o rzeczywistym położeniu. Stają się wtedy przypisami do danego kraju, w pewnym sensie zbędnymi, albo daleko ciekawszymi niż jego masywny kontynentalny korpus.
Judith Schalansky, Atlas wysp odległych
Rozpoczynamy podróż. Jesteśmy na wyspie leżącej na Morzu Arabskim, w strefie klimatów tropikalnych. W porze wilgotnej średnie temperatury wynoszą tu około 30 stopni Celsjusza. Jesteśmy przy bramie, niegdyś najważniejszym monumencie miasta, który dziś porasta dzika roślinność. Z gąszczu przebijają wieże i krzywoliniowa kratownica, rzeźbiona w żółtym bazalcie. Za łukiem bramy znajdują się schody wiodące ku wodzie. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to zatoka i port, z którego można popłynąć na kolejną odległą wyspę. W sąsiadującej z portem, osnutej mgłą dzielnicy nieśpiesznie biegają psy w kolorze indygo*, chowając się i wyłaniając zza gęstych chmur. Ta część wyspy, spowita ciemnością daje schronienie przed gorącem. Cena schronienia jest jednak bardzo wysoka – skażona kolorem indygo, najmodniejszym w tym sezonie. Chłodząc się w wodzie, psy rozciągają się, ziewają, rozbudzają się do życia. Fale wściekle biją o brzeg, nadając wszystkiemu wokół intensywną błękitną barwę. Tutaj leży wyspa, drugi koniec znanego nam świata, gdzie psy szczekają, a karawana jedzie dalej.
Kontynuując podróż palcem po mapie, wiedziemy ją między strefami wilgotnego klimatu kontynentalnego a zwrotnikowego klimatu monsunowego. Zbieramy doświadczenia, inspiracje, odkrywamy samych siebie. Zbliżamy się do miejsca, które nie ma rzeczywistego położenia, ale pozwala na zastąpienie tła zdarzeń dowolnym obrazem przychodzącym nam na myśl. W tej przestrzeni, wykorzystując technikę green screen, zastajemy codzienność, w której ubrania są nośnikiem historii i przeżyć. Bez kompulsywnego przemieszczania się docieramy do prawdziwego sedna podróży. Cumujemy wraz z wszystkimi smutnymi, niechcianymi ubraniami, które świadomie nie chcą być trendy.Miejsce, do którego dotarliśmy, pozornie znajduje się w centrum. Jednak pozostając tu dłużej, czujemy, jakby było na uboczu – wyłączone z ciągłego uczestniczenia. Tu nie trzeba pytać: czy pasujesz? Jesteś w bezpiecznej przestrzeni, wolny od osądu. Na jasnej betonowej podłodze leżą wymieszane ciuchy; zmiksowane, zrzucone z wieszaków. Między nimi biegają Niebieskie Psy. Opowiadają nam swoje niewygodne prawdy, ocierając się i gubiąc sierść.
Pat Guzik wraz z Tomkiem Armadą zabierają nas w podróż na nieznany ląd. Oddaleni od siebie, prowadzą kilkumiesięczną rozmowę. Wymieniają się swoimi doświadczeniami i refleksjami, jednocześnie kontestując przemysł odzieżowy. Rozmowy poza strefą czasową, wyszywane 8391** rodzajami ściegów. Właśnie to będziesz mógł/mogła odczuć, odwiedzając przestrzeń skrojoną na miarę dzisiejszych czasów.
P.S. Też mam teraz dość dojechany czas i potrzebuję takiego trochę slow i pomyślenia nad tym wszystkim.
*Po ulicach jednego z największych miast Indii przez kilka dni biegało jedenaście niebieskich psów. Wszystkiemu winne zanieczyszczenie wody i powietrza. Zob. Indian blue dogs blamed on river pollution, ODN News, (17 sierpnia 2017).
**Odległość między Hong Kongiem a Łodzią.
Współrzędne geograficzne: 18°50'00.0"N, 72°50'00.0"E
Współrzędne geograficzne: 22°17'07.0"N, 114°09’27.0"E
Współrzędne geograficzne: 51°47'00.0"N 19°28’00.0"E
PRASA Harper's Bazaar Szum Usta K-mag Dailylaizy ZDJĘCIA Bartosz Górka, Jankowska & Jakobczyk GRAFIKA Marcel Kaczmarek (dzięki uprzejmości GGM) NASTĘPNY PROJEKT→